Komunikowanie się podczas negocjacji – dalszy opis

Jeżeli nawet mówisz bezpośrednio i jasno do nich, to om mogą cię nie słyszeć. To drugi problem porozumiewania się. Zwróć uwagę, jak często ludzie wydają się nie przywiązywać dostatecznej wagi do tego, co mówisz. Prawdopodobnie tobie równie często trudno byłoby powtórzyć, co oni powiedzieli. W trakcie negocjacji możesz tak intensywnie myśleć o tym, co powiesz za chwilę, jak odpowiesz na ostatnią kwestię, jak sformułujesz swói kolejny argument, że po prostu zapomnisz słuchać drugiej strony lub możesz uważniej słuchać swoich wyborców niż drugiej strony. W końcu to właśnie przed nimi odpowiadać będziesz za wyniki negocjacji, to właśnie ich próbujesz usatysfakcjonować. Nic więc dziwnego, że powinieneś chcieć na nich uważać. Jeżeli jednak nie słyszysz, co mówi druga strona, to nie ma wymiany informacji.

Trzecim problemem komunikowania się jest niezrozumienie. To, co powie jedna ze stron, druga może źle zrozumieć. Jeżeli nawet negocjatorzy siedzą w tym samym pokoju, wymiana informacji między nimi przypomina często przesyłanie sygnałów dymnych przy silnym wietrze. Gdy strony mówią innymi językami, szansa niezrozumienia rośnie. Na przykład w języku perskim słowo kompromis nie ma pozytywnego znaczenia, jak w języku angielskim, w którym oznacza ono „wypośrodkowane rozwiązanie, na które mogą zgodzić się obie strony”. W języku perskim ma ono jedynie negatywne znaczenie, jak w zwrocie „ona została skompromitowana” czy „nasza uczciwość została narażona na szwank”. Podobnie w języku perskim słowo mediator sugeruje wścibskiego faceta, który nieproszony wtrąca się w nie swoje sprawy. Na początku 1980 r. Sekretarz Generalny ONZ Waldheim udał się do Iranu w sprawie zakładników amerykańskich. Jego wysiłki zostały zablokowane, gdy irańskie radio i telewizja nadały w języku perskim jego wypowiedź na lotnisku w Teheranie: „Przybyłem tu jako mediator, aby wypracować kompromis”. Nie minęła godzina od audycji, gdy jego samochód rozzłoszczeni Irańczycy obrzucili kamieniami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>